Belka
Sobota, 28 Listopada 2020   imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

DZIKOŚĆ SERCA: CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON W BRODNICY

Data publikacji: 2018-07-02, Data modyfikacji: 2018-07-02
A A AWydrukDrukuj  
 
DZIKOŚĆ SERCA: CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON W BRODNICY

Dzikie trasy Brodnickiego Parku Krajobrazowego, dziki wiatr oraz chłodny deszcz i… dzika radość z jazdy blisko 1000 zawodniczek i zawodników. Tak wyglądał ósmy tegoroczny maraton Mazovii, rozegrany w Brodnicy w pierwszą niedzielę lipca.

„Jazda MTB wymaga od kolarzy pewnego szaleństwa, bez którego nie da się pokonać niektórych zjazdów czy rozpędzić się do ponad 40 kilometrów na single tracku. I najlepiej to szaleństwo uskuteczniać w takich miejscach jak Brodnica, która dla miłośników MTB staje się powoli rajem dzięki nowym trasom, wytyczanym przez grupę rowerową Brodnica Masters Team” – informuje na kilka chwil przed startem maratonu Cezary Zamana, dyrektor sportowy Mazovii. Już tylko sekundy dzielą peleton od wyruszenia na 65-kilometrową trasę Pro i 40-kilometrową trasę ½ Pro, wizytówki tegorocznej edycji Cisowianka Mazovia MTB Marathon, pieczołowicie przygotowywane w ciągu ostatnich kilku dni przez zwycięzcę Tour de Pologne. Wiodą one to wąwozami, to wąskimi ścieżkami, to brzegami jezior. Wielką zaletą obu dystansów jest ich urozmaicenie, który charakteryzuje także krótszy dystans Fit – uproszczony, przyjaźniejszy i łatwiejszy dla tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem MTB. Jednak to najdłuższy dystans Pro oferuje najwięcej wyzwań – szczególnie druga część trasy najeżona jest podjazdami i zjazdami, których bez dobrej kondycji pokonać się nie da. Tu przewyższeń jest dwukrotnie więcej i sięgają niemal 800 metrów. I jeśli one stanowiły danie główne maratonu, tak deserem były single i momentami bardzo trudne podłoże, szczególnie to poprowadzone nadbrzeżem jezior, z wystającymi korzeniami oraz zaskakującymi dołkami, przygotowanymi przez… nieobliczalne bobry.

„W przygotowaniu tak ciekawych tras bardzo pomogli mi przedstawiciele Nadleśnictwa Brodnica oraz zapaleńcy z Kolarskiego Klubu Sportowego Master Brodnica” – mówi z szacunkiem o swoich partnerach Cezary Zamana. „W organizacji bardzo pomogło też zaangażowanie burmistrza Jarosława Radacza, który maraton objął honorowym patronatem oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Brodnicy, zwłaszcza Macieja Rżyńskiego, odpowiedzialnego z ramienia miasta za rozwój i promocję sportu.”

Blisko dwie i pół godziny po starcie na metę zlokalizowaną tuż przy rozległym jeziorze Niskie Brodno wpadają pierwsi kolarze z dystansu Pro. Zwycięzcą zostaje Damian Perkowski (02:23:15). Tuż za nim przyjeżdżają Artur Mioduszewski (02:23:19) i Łukasz Bielecki (02:23:20). Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Kosko (02:57:28), za którą na metę wjechała Aleksandra Sawicka (03:22:35).

Na ½ Pro triumfował Jarosław Wołosiuk (01:17:13), minimalnie wyprzedzając Łukasza Gizińskiego (01:17:14). Trzeci był Łukasz Łukaszewski (01:18:26). Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Kuszmider (01:30:34), pokonując Małgorzatę Ejchart (01:32:33) i Izabelę Macutkiewicz (01:36:18). Tradycją Mazovii jest prowadzenie osobnej klasyfikacji dla mieszkańców z regionu goszczącego dany maraton. Nie inaczej było w Brodnicy. Najlepszymi mieszkańcami na dystansie ½ Pro okazali się Izabella Lewandowska (02:04:47) oraz Łukasz Lewicki (01:21:00). Na dystansie Fit triumfowali Katarzyna Jakubowska (01:01:46) i Andrzej Ochocki (00:41:46), a na Hobby – Zofia Puc (00:32:43) i Oliwier Kwiatkowski (00:19:13).

Wydawać by się mogło, że po tak intensywnym wyścigu, w którym o zwycięstwie decydowały sekundy, zawodników w miasteczku rowerowym dopadnie dzikie zmęczenie. Nic z tych rzeczy. Nawet ci, którzy na trasie złapali gumę, docierają tutaj w dobrym nastroju. Posilając się regeneracyjnym posiłkiem wymieniają się przeżyciami, wspominają najtrudniejsze fragmenty czy komentują wyniki. Niektórzy z nich planują już także kolejne starty u Cezarego Zamany, w tym ten najbliższy – w Gwieździe Południa (12-15 lipca), czterodniowej etapówce pod Babią Górą. Całkowita zmiana klimatu: brodnickie jeziora zostaną zastąpione małopolskimi szczytami, ale dzika radość z jazdy zdecydowanie ta sama.

, Źródło artykułu: MAZOVIA MTB, Autor zdjęć: MAZOVIA MTB
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat brodnicki - położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powiat z siedzibą w mieście Brodnicy, w skład którego wchodzą gminy: Brodnica, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno.

Powat brodnicki jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które ogółem zajmują obszar ponad 2,8 tysiąca hektarów. Poza jeziorami turystów przyciąga Dolina Drwęcy oraz parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Dominującymi sektorami gospodarki powiatu są m.in.: budownictwo (Kom Bud, Perfect Dom, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane, Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych i Melioracyjnych Sanmel, Zakład RobótDrogowych Via) oraz przemysł rolno -spożywczy (Unifreeze, Brodnickie Zakłady Żelatyny, MPPH Bromilk, Agrocomex, Bo-Ro Wilary, Zakład Przemysłu Cukierniczego, Vobro Zakład Przemysłu Mięsnego Cielęta).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola