Belka
Sobota, 16 Lutego 2019   imieniny: Danuta, Juliana, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mennictwo Republiki Rzymskiej 

Data publikacji: 2013-09-08, Data modyfikacji: 2013-09-08
A A AWydrukDrukuj  
 

Brodnickie muzeum zaprasza od 13 września do zwiedzania wystawy pn. "Mennictwo republiki rzymskiej od początków do 31 r p.n.e. prezentowanej w Bramie Chełmińskiej przy ul. Mały Rynek 4.  

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja "Traditio Europae", która prowadzi  szeroko pojętą działalność badawczą, popularno-naukową i wychowawczą w zakresie antyku grecko-rzymskiego. Członkowie fundacji wychodzą z założenia , że nie ma kultury bez tradycji i że postęp, z którego dobrodziejstw wszyscy korzystamy, nie może skazywać na zagładę i zapomnienie przeszłości będącej fundamentem całej tradycji europejskiej. Na wystawie obejrzeć  będzie można monety rzymskie pochodzą z pięciu prywatnych kolekcji. Państwo rzymskie stworzyło doskonałe warunki do wymiany handlowej wewnętrznej i zewnętrznej dzięki utworzeniu jednolitego systemu monetarnego. Monety rzymskie były wysoko cenione również poza granicami imperium wśród ludów, które nie miały własnego systemu pieniężnego, a przyjmowały i chętnie gromadziły rzymskie monety. Starożytni rzymianie posługiwali się także srebrnikami. Były to kawałki srebra, którymi posługiwano się tak, jak monetami. Taka forma płatności dotyczyła jednak tylko osób innej nacji niż rzymska. Srebrnikami zapłacono między innymi Judaszowi za zdradzenie Jezusa. O monetach prezentowanych na wystawie podczas wernisażu opowiedzą prof. Bartosz Awianowicz Z UMK W Toruniu, Marian Marciniak dyr. Muzeum w Brodnicy, Marek Burakiewicz, Jan Ławrynowicz i Andrzej Szymanowski – kolekcjonerzy.  Wszystkich zainteresowanych grecko-rzymską kulturą i jej częścią, jaką są monety organizatorzy wystawy  zapraszają również do udziału w VII edycji Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej, które odbywa się będą od 12 do 14 wrześia w Brodnicy w Pałacu Anny Wazówny. Warsztaty organizowane są pod patronatem Zarządu Głównego PTN oraz Institut für Numismatik und Geldgeschichte, Universität Wien. Szczegóły organizacyjne warsztatów pod nr. tel. 56 49 505 70. 

UM Brodnica, Źródło artykułu: www.brodnica.miasto.biz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat brodnicki - położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powiat z siedzibą w mieście Brodnicy, w skład którego wchodzą gminy: Brodnica, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno.

Powat brodnicki jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które ogółem zajmują obszar ponad 2,8 tysiąca hektarów. Poza jeziorami turystów przyciąga Dolina Drwęcy oraz parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Dominującymi sektorami gospodarki powiatu są m.in.: budownictwo (Kom Bud, Perfect Dom, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane, Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych i Melioracyjnych Sanmel, Zakład RobótDrogowych Via) oraz przemysł rolno -spożywczy (Unifreeze, Brodnickie Zakłady Żelatyny, MPPH Bromilk, Agrocomex, Bo-Ro Wilary, Zakład Przemysłu Cukierniczego, Vobro Zakład Przemysłu Mięsnego Cielęta).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola