Belka
Czwartek, 18 Lipca 2019   imieniny: Kamil, Robert, Szymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Powiat Brodnicki: Program profilaktyczny

Data publikacji: 2018-01-31, Data modyfikacji: 2018-01-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Powiat Brodnicki: Program profilaktyczny

Zakład Opieki Zdrowotnej zaprasza mieszkańców do sprawdzenia swojego zdrowia. W ramach programu profilaktycznego finansowanego z RPO ZOZ w Brodnicy realizuje projekt, który pomaga we wczesnym wykryciu raka jelita grubego.

Zakład Opieki Zdrowotnej w Brodnicy realizuje projekt: "Program profilaktyczny - wczesne wykrywanie raka jelita grubego". 

Celem programu:

- zwiększenie odsetka raków wykrywalnych we wczesnych stadiach zaawansowania,
- zwiększenie odsetka wyleczenia,
- obniżenie umieralności na raka jelita grubego,
- obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju ( dzięki leczeniu raków wykrywalnych we wczesnych stadiach zaawansowania i dzięki usuwaniu stanów przedrakowych-polipów).

Opis programu:

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka , które nie maiły wykonywanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach oraz nie mają objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego. Dotyczy osób pracujących oraz pozostających bez pracy z przyczyn zdrowotnych.

Świadczeniobiorcami są osoby spełniające ww. warunki oraz:

- w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia , u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku 25-49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC w poradni genetycznej na podstawie badania genetycznego. 

W trakcie trwania projektu( do końca grudnia 2020 roku) ZOZ Brodnica zorganizuje 45 spotkań informacyjno-edukacyjnych dla mieszkańców powiatu brodnickiego. Celem zadania jest podniesienie świadomości zdrowotnej osób uczestniczących w projekcie w zakresie raka jelita grubego.

Dzięki realizacji zadania uczestnicy/czki zyskają wiedzę z zakresu działań prozdrowotnych. Poruszone zostaną zagadnienia, związane z rakiem jelita grubego.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe.

„Zachęcamy państwa do propagowania naszego projektu wśród mieszkańców i pacjentów. (…) Bliższe informacje o spotkaniach w gminach. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020” - informuje Ewa Jarzembowska asystentka koordynatora PROJEKTU.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat brodnicki - położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powiat z siedzibą w mieście Brodnicy, w skład którego wchodzą gminy: Brodnica, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno.

Powat brodnicki jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które ogółem zajmują obszar ponad 2,8 tysiąca hektarów. Poza jeziorami turystów przyciąga Dolina Drwęcy oraz parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Dominującymi sektorami gospodarki powiatu są m.in.: budownictwo (Kom Bud, Perfect Dom, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane, Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych i Melioracyjnych Sanmel, Zakład RobótDrogowych Via) oraz przemysł rolno -spożywczy (Unifreeze, Brodnickie Zakłady Żelatyny, MPPH Bromilk, Agrocomex, Bo-Ro Wilary, Zakład Przemysłu Cukierniczego, Vobro Zakład Przemysłu Mięsnego Cielęta).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola