Belka
Czwartek, 18 Lipca 2019   imieniny: Kamil, Robert, Szymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Radni uchwalili budżet miasta na 2014 rok 

Data publikacji: 2013-12-19, Data modyfikacji: 2013-12-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Uchwalony dzisiaj przez Radę przyszłoroczny budżet jest zielonym światłem dla dalszego rozwoju naszego miasta – mówił na sesji Przew. Rady Miejskiej Marek Hildebrandt

Na 20 obecnych na sali radnych 18 było za przyjęciem uchwały budżetowej, jeden radny wstrzymał się od głosu i jeden był przeciw.

Budżet ukierunkowany jest przede wszystkim na inwestycje, zarówno te duże z udziałem środków zewnętrznych, jak i te mniejsze,  osiedlowe. Decyzje podejmowane przez ostatnie trzy lata przez brodnicki samorząd pozwoliły  poprawić finanse publiczne, które jeszcze trzy lata temu nie były najlepsze – mówi burmistrz Jarosław Radacz. - Obniżyliśmy znacząco nasze zadłużenie z 58% na 38%. Jako jedna z nielicznych gmin wprowadziliśmy nasze obligacje komunalne na rynek papierów wartościowych. Restrukturyzacja długu pozwoliła znacząco obniżyć nasze początkowe w 2010 roku zadłużenie. Na samych tylko  odsetkach oszczędziliśmy ponad 340 tys. złotych. Powołaliśmy brodnicką grupę zakupową i oszczędzamy w ten sposób na zakupie energii. Przeprowadziliśmy zmiany organizacyjne w magistracie. Nowe zasady zatrudnienia pozwoliły w pierwszym roku zaoszczędzić ok. 200 tys. złotych na wynagrodzeniach osobowych – dodaje burmistrz.

Miasto jest przygotowane na absorbcję środków unijnych w latach 2014 – 2020, a bez tych środków trudno byłoby realizować kolejne duże inwestycje w mieście. Przyszłoroczny budżet zakłada wydatki na kwotę 94mln.560 tys. zł., a dochody na 91 mln.622 tys. zł. Powstaje więc niespełna trzymilonowy deficyt. Burmistrz uspakaja jednak, że miasto najprawdopodobniej z tego deficytu nie skorzysta, bowiem samorząd będzie miał  duże oszczędności na wydatkach bieżących.

-  Nadwyżka operacyjna sięgająca 3 mln  zaksięgowana zostanie na kontach urzędu jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Miasto nie będzie musiało więc zaciągać kredytu czy korzystać z dodatkowych emisji obligacji komunalnych – mówi Jarosław Radacz burmistrz Brodnicy.

 Przyszłoroczny budżet zakłada przeznaczenie rekordowej kwoty pieniędzy  na inwestycje. Będzie to ponad 19 mln zł. Bardzo dużo pieniędzy, bo ponad 9 mln  zł.  miasto w roku przyszłym pozyska środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Programu Norweskiego. Z kwoty ponad 19 mln złotych zaplanowanych na przyszłoroczne inwestycje miejskie ponad 4, 5 mln zostanie wydane na remonty i budowę dróg, chodników i oświetlenia na miejskich  osiedlach. Takiego finansowania jeszcze na osiedlach nie było.

 -  Podczas spotkań z mieszkańcami zbieraliśmy ich uwagi i spostrzeżenia o tym, czego brakuje na poszczególnych osiedlach – mówi burmistrz. – W ten sposób wsłuchując się w głosy mieszkańców zaplanowaliśmy inwestycje osiedlowe. Będziemy również realizować 7 projektów na łączną kwotę 13 mln wykorzystując dofinansowanie unijne – dodaje.

Najwięcej wydatków w budżecie zaplanowano na oświatę i wychowanie, bo aż ponad 31 mln zł. Kolejna duża pozycja po stronie wydatków  to pomoc  społeczna wynosząca ponad 14 mln zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UM Brodnica, Źródło artykułu: www.brodnica.miasto.biz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat brodnicki - położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powiat z siedzibą w mieście Brodnicy, w skład którego wchodzą gminy: Brodnica, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno.

Powat brodnicki jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które ogółem zajmują obszar ponad 2,8 tysiąca hektarów. Poza jeziorami turystów przyciąga Dolina Drwęcy oraz parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Dominującymi sektorami gospodarki powiatu są m.in.: budownictwo (Kom Bud, Perfect Dom, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane, Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych i Melioracyjnych Sanmel, Zakład RobótDrogowych Via) oraz przemysł rolno -spożywczy (Unifreeze, Brodnickie Zakłady Żelatyny, MPPH Bromilk, Agrocomex, Bo-Ro Wilary, Zakład Przemysłu Cukierniczego, Vobro Zakład Przemysłu Mięsnego Cielęta).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola