Belka
Środa, 17 Lipca 2019   imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tych wystaw nie można przegapić 

Data publikacji: 2013-12-09, Data modyfikacji: 2013-12-09
A A AWydrukDrukuj  
 

Zapraszamy  13 grudnia .2013 r. o godz. 18.00, do Galerii Brama na  uroczyste otwarcie dwóch wystaw: „40 lat minęło...” - dział historii Muzeum w Brodnicy oraz „32 rocznica stanu wojennego”.

Na wystawie „40 lat minęło...”, która powstała z okazji okrągłej rocznicy utworzenia Muzeum, można obejrzeć m.in. brodnickie wydawnictwa sprzed I wojny światowej, książki, medale, pieniądze, zdjęcia, broń, świadectwa dojrzałości, mapy. Niewatpliwie najcenniejsze eksponaty, które koniecznie tzreba obejrzeć to prezentowane na wystawie  srebrne tabliczki wotywne wykonane w II połowie XVII w. przez brodnickiego złotnika tzw. „monogramistę CS”. Również  książka Samuela Pufendorfa z 1729 r opisująca wojny Karola Gustawa, w której znajduje się najstarszy plan Brodnicy wykonany w połowie XVII w to prawdziwy "biały kruk" brodnikiego muzeum. Zwiedzając wystawę nie można również pzregapić wydawnictw powstałych w brodnickich drukarniach oraz liczne czasopisma z informacjami o Brodnicy, czy też część z ogromnej kolekcji widokówek i innych przedmiotów pochodzących z naszego miasta i regionu.

Na kolejnej sali w ramach ekspozycji pt.: „32 rocznica stanu wojennego” zaprezentowane zostaną przedmioty związane z tym trudnym dla wszystkich Polaków i do dnia dzisiejszego niejednoznacznie ocenianym okresem w historii Polski. Oprócz zdjęć upamiętniających wspomniane wydarzenie, na wystawie zobaczyć będzie można również wyposażenie Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO), powielacze ramkowe i ręczne, które były powszechnie używanym przez struktury podziemne sprzętem drukarskim, ulotki, książki, znaczki, banknoty, itp.

Eksponaty zostały pozyskane dzięki uprzejmości osób prywatnych oraz m.in.: Muzeum Historii Polski, Polskiemu Towarzystwu Numizmatycznemu Oddział w Radomiu im. dr Teofila Rewolińskiego, Instytutowi Pamięci Narodowej – oddział w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw

 

 

UM Brodnica, Źródło artykułu: www.brodnica.miasto.biz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat brodnicki - położony w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powiat z siedzibą w mieście Brodnicy, w skład którego wchodzą gminy: Brodnica, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Bartniczka, Bobrowo, Brzozie, Osiek, Świedziebnia i Zbiczno.

Powat brodnicki jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie - na jego terenie znajduje się ponad 100 jezior, które ogółem zajmują obszar ponad 2,8 tysiąca hektarów. Poza jeziorami turystów przyciąga Dolina Drwęcy oraz parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Dominującymi sektorami gospodarki powiatu są m.in.: budownictwo (Kom Bud, Perfect Dom, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane, Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych i Melioracyjnych Sanmel, Zakład RobótDrogowych Via) oraz przemysł rolno -spożywczy (Unifreeze, Brodnickie Zakłady Żelatyny, MPPH Bromilk, Agrocomex, Bo-Ro Wilary, Zakład Przemysłu Cukierniczego, Vobro Zakład Przemysłu Mięsnego Cielęta).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola